- ZAJĘCIA SPECJALISTYCZNE W NASZEJ SZKOLE
- Zajęcia logopedyczne
- Zajęcia rewalidacyjne
- Zajęcia integracji sensorycznej
- Zajęcia korekcyjno - kompensacyjne
- Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno - społeczne
- Zajęcia dydaktyczno - wyrównawczo
- Gimnastyka korekcyjna
- Zajęcia psychoedukacyjne, warsztaty
- Zajęcia rozwijające kompetencje komunikacyjne
- Rytmika
Pomoc psychologiczno - pedagogiczna - jak ją realizujemy?
- Cel udzielanej pomocy:
Udzielana pomoc ma na celu wspieranie potencjału rozwojowego ucznia i stworzenie warunków do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły, klasy i społeczności.
Aby to osiągnąć, nauczyciele i specjaliści szkolni rozpoznają indywidualne potrzeby rozwojowe ucznia, jego możliwości psychofizyczne oraz czynniki środowiskowe wspierające lub utrudniające jego funkcjonowanie.
- Kto jest objęty pomocą:
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana uczniom z różnymi potrzebami, takim jak niepełnosprawność, zagrożenie niedostosowaniem społecznym, szczególne uzdolnienia, specyficzne trudności w uczeniu się, deficyty kompetencji językowych, choroby przewlekłe, problemy emocjonalne, kryzysy rodzinne itp.
Warto zauważyć, że niektórzy uczniowie mogą potrzebować pomocy nawet bez oficjalnych opinii czy orzeczeń.
- Kto udziela pomocy:
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana przez wszystkich nauczycieli, wychowawców i specjalistów szkolnych, psychologa, pedagoga, pedagoga specjalnego i doradcę zawodowego. Ponadto, instytucje i organizacje społeczne, takie jak poradnie psychologiczno-pedagogiczne, mogą wspierać szkołę w udzielaniu pomocy.
- Zadania osób udzielających pomocy:
Nauczyciele i specjaliści szkolni mają zadania związane z diagnozowaniem indywidualnych potrzeb ucznia, wspieraniem w sytuacjach kryzysowych, inicjowaniem i prowadzeniem działań interwencyjnych, a także oceną efektów udzielanej pomocy.
- Procedura udzielania pomocy:
Szkoła na podstawie procedur wewnętrznych organizuje i udziela pomoc psychologiczno-pedagogiczną.
Dyrektor pełni rolę organizatora, koordynatorem pomocy w szkole jest pedagog, wychowawcy są koordynatorami pomocy dla konkretnych uczniów, realizatorami pomocy są wszyscy nauczyciele, specjaliści szkolni oraz psycholog szkolny.
- Zespół ds. PPP
W szkole powołany jest zespół ds. udzielania pomocy psychologiczno - pedagogicznej.
Skład zespołu będzie się różnić w zależności od tego, dla jakiego ucznia jest on powołany.
Im wcześniej rozpoznamy i zdiagnozujemy trudności naszych uczniów, tym większa będzie skuteczność udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- Ocena efektów pomocy:
Osoby udzielające pomocy oceniają efektywność działań, identyfikują skuteczne i nieskuteczne formy pomocy, analizują cele osiągnięte i niespełnione oraz formułują zalecenia dotyczące dalszych działań.
- Zasady udzielania pomocy:
Podczas udzielania pomocy uwzględniamy całościowe podejście do ucznia, współpracę z rodzicami oraz różne aspekty jego funkcjonowania. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest dobrowolna i bezpłatna.
- Efekty
Wszystkie te elementy składają się na kompleksowy system wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w szkole, który ma na celu poprawę funkcjonowania uczniów oraz stworzenie im warunków do pełnego uczestnictwa w życiu szkoły i społeczności.
„Przewodnik praktyczny dotyczący savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”
Zachęcamy do przeczytania publikacji o tytule „Przewodnik praktyczny dotyczący savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”
Przewodnik w sposób bardzo przystępny podpowiada, jak powinniśmy się zachować w codziennych interakcjach z osobami dotkniętymi różnymi formami niepełnosprawności.
Warto po niego sięgnąć, aby lepiej zrozumieć codzienne wyzwania, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami, oraz dowiedzieć się, jak w sposób wspierający i szanujący traktować te jednostki w różnych sytuacjach życia.
Autorka, Judy Cohen, to wybitny ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie mediacji związanej z niepełnosprawnością.
Publikacja została przetłumaczona na język polski i dostosowana do krajowego kontekstu przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Do pobrania: