Wycieczka Kraków - Wieliczka - Zator
- 23.10.2024 22:30
- 30.09 - 03.10.2024
SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI Kraków- Wieliczka- Zator
Uczniowie szkoły Podstawowej w Jastarni, w ramach ministerialnego programu „ Podróże z klasą” udali się na czterodniową wycieczkę do Krakowa, Wieliczki i Zatoru.
Odbyła się ona w dniach 30. 09- 3. 10. 2024 roku. Czterdziestu uczniów zebrało się pod szkołą o godzinie 3:45 i pod opieką pań: Agnieszki Król- Kohnke, Anny Trytek i Teresy Sylwester- Dettlaff wyruszyli na wyczekiwaną wycieczkę.
Pierwszym punktem, które odwiedziliśmy to zamek Ogrodzieniec. Jest to popularna miejscowość turystyczna w województwie śląskim, w centralnej części wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, zwanej Jurą. Ulokowane są tutaj ruiny XIV-wiecznego, wspaniałego zamku Bonerów, na "Szlaku Orlich Gniazd", świetnie wkomponowanego w najwyższe wzniesienie Jury - Górę Janowskiego. Pod czujnym okiem przewodnika, mogliśmy poznać średniowiecznych mieszkańców, ich zwyczaje i codzienne życie . Była to ciekawa lekcja historii.
Następnie udaliśmy się na Pustynie Błędowską, która przywitała nas piękną, słoneczną pogodą. To największy w Europie śródlądowy obszar lotnych piasków i wydm. Otoczony lasem teren Pustyni Błędowskiej zajmuje ok. 33 km². Nieograniczona, otwarta i dzika przestrzeń zrobiła na nas ogromne wrażenie tym bardziej, że mogliśmy oglądać wojskowe skoki spadochronowe.
Drugiego i trzeciego dnia wycieczki udaliśmy się do Krakowa, gdzie czekała na nas przewodniczka miejska.
Rynek Główny zaprezentował nam perłę renesansu polskiego – Sukiennice, w których mieszają się liczne kramy z różnorodnymi pamiątkami, dziełami rzemiosła artystycznego i biżuterią. W Krakowie odnaleźliśmy okazały pomnik Adama Mickiewicza. Oprócz ujrzeliśmy Ratusz, Bramę Floriańską i Barbakan, zaś dzień uwieńczyliśmy wizytą w Collegium Maius – najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie o określonych godzinach można usłyszeć pieśń akademicką „Gaudeamus Igitur” wygrywaną przez zabytkowy zegar. Zwiedziliśmy również Katedrę Wawelska, groby i krypty królewskie, dzwon Zygmunta, dziedziniec zamku królewskiego oraz wpadliśmy
z wizytą do Smoka Wawelskiego. Udaliśmy się również na Kopiec Kościuszki, gdzie mogliśmy podziwiać panoramę Krakowa.Wreszcie usatysfakcjonowani i pełni wrażeń powróciliśmy do hostelu, by wypocząć i zebrać siły na kolejny dzień czekających nas atrakcji.
W środę po śniadaniu podążyliśmy „Śladami legend wielickiej kopalni”, lekcji z programu edukacyjnego prowadzonej przez przewodniczkę - wieloletnią pracownicę Kopalni Soli w Wieliczce. Z uwagą słuchaliśmy przekazywanej przez nią wiedzy. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, dowiedzieliśmy się o tradycjach i obyczajach wielickich górników, podziwialiśmy prawdziwe cuda wykonane w soli: m.in. wspaniałe kaplice zdobione solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami, żyrandole, urokliwe podziemne jeziora, stare wyrobiska o oryginalnej drewnianej zabudowie, dawne narzędzia górnicze oraz zachowane ślady prac w dawnej kopalni. Najbardziej zachwycił nas wystrój wydrążonej w XIX wieku kaplicy św. Kingi.
Ostatniego dnia naszej wycieczki udaliśmy się do Energylandii, najbardziej wyczekiwanego punku naszej wyprawy. Swoją przygodę uczniowie rozpoczęli od najbardziej ekstremalnej strefy, przeznaczonej dla wszystkich żądnych mocnych wrażeń. Takie emocje dostarczyła na pewno najnowsza kolejka Zadra. Niezwykle szybkie i jedne z najdłuższych kolejek górskich Space Gun, Mayan, Formuła. Kolejną dawkę adrenaliny dostarczyło uczniom Tsunami Dropper, czyli wieża szybkiego spadania, Dragon RMF, Boomerang. Najodważniejsi śmiałkowie skorzystali z najwyższego i najszybszego Mega Coaster w Europie - Hyperion.
Około godziny 3 nad ranem w czwartek, z wycieczki wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale zadowoleni. Wspomnienia z wyjazdu na długo pozostaną nam w pamięci.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły