Uczniowie klas siódmych na lekcji historii zapoznali się z postacią Marii Curie-Skłodowskiej i jej osiągnięciami naukowymi.
Zbiegło się, to z obchodzonym w tym miesiącu Dniem Kobiet.


Maria Curie-Skłodowska dwukrotnie otrzymała nagrodę Nobla. Była pierwszą kobietą, która tę nagrodę otrzymała i jak dotąd jedyną, która po nią sięgnęła dwukrotnie. Jako pierwsza kobieta prowadziła wykłady na Sorbonie i była jedną z pierwszych kobiet, która uzyskała prawo jazdy.
Zaangażowała się w pomoc na froncie w I wojnie światowej, samochodem ciężarowym , wyposażonym w aparat rentgenowski prześwietlała rannych.
Marzyła o wolnej Polsce.
Odkryty przez siebie pierwiastek nazywała Polon od łacińskiego słowa Polonia na cześć Polski. Została pochowana na Panteonie jako pierwsza kobieta. Osobiste rzeczy badaczki są do dziś radioaktywne i przechowywane w specjalnych ołowianych pudłach w Bibliotece Narodowej Francji, a każdy kto chce je przeglądać musi ubrać się w specjalną odzież ochronną.
Odkryty przez siebie rad ( jego cząstkę) przekazała Polsce i przyczyniła się do otwarcia pierwszego w Polsce, a zaledwie piątego w Europie nowoczesnego ośrodka do walki z rakiem. Zgodnie z jej wolą odkryty rad nie stał się niczyją własnością, a Muzeum w Paryżu jej poświęcone, jest bezpłatne.
