- ZAJĘCIA SPECJALISTYCZNE W NASZEJ SZKOLE
- Zajęcia logopedyczne
- Zajęcia rewalidacyjne
- Zajęcia integracji sensorycznej
- Zajęcia korekcyjno - kompensacyjne
- Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno - społeczne
- Zajęcia dydaktyczno - wyrównawczo
- Gimnastyka korekcyjna
- Zajęcia psychoedukacyjne, warsztaty
- Zajęcia rozwijające kompetencje komunikacyjne
- Rytmika
Zajęcia korekcyjno - kompensacyjne
- Zadania
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są rodzajem terapii pedagogicznej, ukierunkowanej na korygowanie i kompensowanie zaburzeń psychoruchowych dziecka jako jednej ze szczególnie ważnych przyczyn niepowodzeń w szkole. Zajęcia mają za zadanie rozwijać oraz aktywizować funkcje osobowościowe i intelektualne uczniów, pomóc im w pełni uczestniczyć w procesie dydaktyczno-wychowawczym. Podczas zajęć uczniowie uczą się nie tylko nowych rzeczy, ale doskonalą umiejętności, które już zdobyli, umacniają wiarę we własne możliwości, a przede wszystkim są zachęcani do większej samodzielności.
- Kluczowe cele
Pomoc uczniowi w pokonaniu trudności uniemożliwiających mu uzyskiwanie dobrych wyników w szkole, budowanie u ucznia adekwatnej samooceny, stworzenie uczniowi możliwości wszechstronnego umysłowego, emocjonalnego i społecznego rozwoju to jedne z kluczowych zadań takich zajęć. Nauczyciele prowadzący zajęcia korzystają z różnorodnych metod wspomagania rozwoju psychofizycznego, by osiągnąć najlepsze wyniki w pomocy uczniom.
- Dla kogo?
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne skierowane są do dzieci wymagających indywidualnego podejścia, mało samodzielnych, łatwo rozpraszających się, mających problemy z koncentracją, nieśmiałych, z dysleksją rozwojową (dysleksja, dysortografia, dysgrafia). Są polecane także uczniom, którzy mają zaburzenia funkcji wzrokowych, słuchowych czy ruchowych. Jednym słowem do wszystkich dzieci, którym zaburzenia rozwojowe utrudniają opanowanie danych umiejętności, uznawanych za podstawowe.
- Kto prowadzi?
Zajęcia prowadzą nauczyciele i specjaliści posiadający kwalifikacje z zakresu terapii pedagogicznej. Oznacza to, że zajęcia korekcyjno-kompensacyjne może prowadzić nauczyciel – pedagog, który ma do tego specjalne uprawnienia.
- Ćwiczenia
W czasie zajęć wykorzystywane są najnowsze metody wspomagania rozwoju psychofizycznego, poprawy efektywności przyswajania treści programowych, korygowania
i kompensowania zaburzeń funkcji poznawczych. Specjaliści pomagają w zdobywaniu jednych z bardziej podstawowych umiejętności: naukę czytania, pisania, liczenia.